Kui räägitakse rakenduste arendamisest, siis peetakse tavaliselt silmas nutiseadmetele mõeldud äppe. See tähendab rakendusi mida saab kasutada nutitelefonides, tahvelarvutites või näiteks nutikellades. Peamiselt kasutavad kõik nutiseadmed kas Androidi või iOS-i operatsioonisüsteemi. Ilmselt kasutab ka Sinu seade ühte neist süsteemidest.

 

Erinevad platvormid

 

Android on avatud lähtekoodiga operatsioonisüsteem mis on arendatud Google poolt. Avatud lähtekood tähendab seda, et praktiliselt igaüks võib seda kasutada ning enda seadmetel jooksutada. Google müüb ka ise erinevaid seadmeid aga peamiselt kasutavad seda operatsioonisüsteemi enda nutiseadmetes näiteks Samsung, LG, HTC jne.

iOS on arendatud Apple poolt ja see on kasutusel ainult firma enda toodetes (näiteks iPhone, iPad). Ehk Apple arendab enda seadmetele nii riistvara kui ka tarkvara.

Globaalselt kontrollib Androidi platvorm umbes 88% kogu maailma nutiseadmete turust. Laias laastus ülejäänut kontrollib iOS. Samas USA turul on mõlemad platvormid suhteliselt võrdsed tegijad.

 

Mobiiliäpi liigitus

 

Kui peamisi nutiseadmete operatsioonisüsteeme on kaks, siis tegelikult võib ka mobiilirakendused liigitada kaheks: a) Native rakendused ja b) Hübriidäpid.

Native rakenduste puhul kirjutatakse mobiiliäpi kood erinevatele platvormidele (kui on soov, et äpp töötaks mõlemal põhilisel platvormil). See tähendab seda, et mobiiliäpi tegemine võtab rohkem aega ning maksumus on kallim.

Hübriidäpp kirjutatakse kasutades HTMLi, CSSi ja JavaScripti ning on pandud nn. wrapperisse, näiteks Cordova abil. Hübriidlahendus muudab arendusprotsessi kiiremaks, sest mobiiliäppi saab teha nii iOSi kui ka Androidi platvormi jaoks korraga. Eraldi Androidi ja iOS-i jaoks ei pea koodi kirjutama.

 

Milline lahendus valida?

 

Native mobiiliäpp vs hübriid – mõlemal tüübil on plusse ja miinuseid. Allpool on välja toodud mõned kõige põhilisemad erinevused.

 

Kasutajakogemus ehk UX

 

Suurepärane kasutajakogemus (UX) on nagu hea nali. Kui inimesed seda ei mõista, siis see ei ole väga hea. Kui kasutaja jaoks tundub mobiiliäpi loogika segane, keeruline või aeglane, siis lõpetatakse ilmselt ka selle kasutamine. Kasutajakogemuse seisukohalt on parim võimalik lahendus see, kui arendatakse rakendus eraldi nii iOSi kui ka Androidi platvormile ehk nn. native äpina.

Esiteks võimaldab native mobiilirakendus täielikult ära kasutada kogu nutiseadme riistvara ja andureid – näiteks GPSi, kaamerat, güroskoopi jne. Teiseks põhjuseks võib tuua selle, et inimeste harjumusi on raske muuta. Mõlemal süsteemil on erinev loogika ja ka äpid disainitakse tavaliselt vastavalt platvormile. Näiteks kui anda Androidiga telefoni iPhone süsteemiga harjunud kasutajale, siis on suur võimalus, et asi tundub talle natuke võrras.

 

Maksumus ja arendusele kuluv aeg

 

“Kui palju maksab mobiiliäpi tegemine?” – Selle küsimusega pöördutakse meie Wise Digital meeskonna poole väga tihti.

 

LOE LISAKS: Kui palju maksab mobiilirakenduse tegemine?

 

Üldiselt on nii, et kui tellida mobiiliäpi arenduse teenus, siis oleneb lõpphind kahes komponendist: a) arenduse tundide arvust ja b) arendustunni hinnast.

Arendustunni hind on üldiselt lihtsasti mõistetav number, mis jääb kogu projekti käigus samaks. Arendustundide arv aga oleneb sellest mida täpselt rakendus tegema hakkab ja millisena rakendus luuakse.

Kui mobiiliäpi arenduse juures kasutada hübriidlahendust, siis on arendusprotsess kindlasti odavam just selle pärast, et rakendust ei pea kodeerima igale platvormile uuesti. Lisaks on ka hilisem haldus odavam. Samas võib hübriid mobiiliäpp seada teatud piirid sellele, mida on võimalik kasutajal rakendusega teha. Teatud funktsionaalsusega rakendusi ei pruugi isegi olla võimalik hübriidina luua.

 

Mobiiliäpi tegemine – native äpid vs hübriidäpid – ülevaatlik tabel:

 

Native mobiilirakendus Hübriidäpp
Iga platvormi (näiteks iOS, Android) jaoks tuleb kirjutada eraldi kood Ei ole tarvis iga platvormi jaoks eraldi koodi luua. Kood kirjutatakse ühe korra
Arendatakse kasutades spetsiifilisi programmeerimiskeeli. Näiteks iOS rakenduste puhul kasutatakse Swifti või Objective-C-d, Androidi äppide jaoks Javat jne. Mobiiliäpp arendatakse kasutades HTMLi, CSSi ja JavaScripti
Rakendus on kiire ning kasutajasõbralik. Kasutaja jaoks on see parim võimalik kogemus mobiilsel seadmel. Võimaldab täielikult ära kasutada nutiseadme riistvara ja andureid – näiteks GPS-i ja kaamerat Hübriidäpp ei ole nii kiire kui Native rakendus ning ei pruugi kõiki nutiseadme andureid toetada. See seab teatud piirid sellele, mida on kasutajal võimalik rakendusega teha
Mobiiliäpi tegemine nõuab üldjuhul rohkem resursse ning arendus maksab rohkem Hoiab kokku aega ning raha
Arendusperiood võtab kauem aega Arendus toimub lühema aja jooksul
Edaspidine haldus nõuab rohkem raha ja aega. Edaspidine haldamine võtab vähem aega ning on seeläbi soodsam.

 

___

Wise Digital on digiagentuur mis tegeleb veebilahenduste (kodulehtede, e-poodide, veebirakenduste, portaalide) ning mobiilirakenduste (iOS & Androidi äppide) loomisega. Kui te ei tea kas teha enda uus mobiiliäpp native või hübriidlahendusena, siis võtke meiega ühendust ja peame nõu. Esimene konsultatsioon kus selgitame välja vajadused ning töö maksumuse on täiesti tasuta.