Mobiiliäppide tegemine võib tunduda raskesti arusaadav teemana aga loodame, et see postitus teeb asjad palju selgemaks. Enne, kui on olnud võimalus visata pilk kulisside taha, on väga lihtne eeldada, et kõik mobiiliäpid arendatakse samamoodi. Rakenduste loomiseks on tegelikult põhilisi viise kolm – native, hübriidlahendus ja mobiilne veeb. Juba varases arendusprotsessis tuleks kindlaks teha, milline lähenemine sobib Sinu äri eesmärkidega. Siin on kiire ja lihtne ülevaade iga arenduse eeliste ja puudustega.

 

Mobiilne veeb

Kõige lihtsam versioon äpist on mobiilne veebileht ehk mobile responsive website. Sellised veebilehed on isereguleeriva kujundusega ja kohanduvad osavasti erisuuruses ekraanidega, niimoodi imiteerides mobiilset äppi. Vanakooli veebilehtedega võrreldes suurendavad need mobiilset liiklust ja navigeerimist. Aga kui kiiduväärt ikkagi on mobiilisõbralikud veebilehed, võrreldes teiste arendusmeetoditega?

 

Eelised

Kolmest käesolevast on mobiilse veebi loomine kõige odavam ja kiirem. Olemasolevad veebilehed vajavad vaid pisut kohendamist: fikseeritud laiused muuta liikuvaks võrgustikuks, pildid korraldada automaatselt suurust vahetama ja muud disaini elemendid vastavalt sättida. Kuna mobiilsele veebile saab ligi brauseri kaudu, siis ei pea lõpptoode vastama konkreetsetele iOSi ega Androidi nõudmistele, ning pole vaja õppida, kuidas rakendust levitada kummagi poe kaudu eraldi.

 

Puudused

Esiteks, Sinu mobiilne veeb on sõltuv interneti ühendusest: pole levi või Wi-Fi ühendust, pole ka äppi! Ka funktsioonidega ei saa selle valiku puhul just hiilata. Kuna lõpptoode ei ühildu operatsioonisüsteemidega, siis igasugune asukoha, hääle, kaamera ja video funktsioon, mis on harilik igas nutiseadmetes, pole intuitiivne. Tulemus kipub olema nigelam: pildid ning animatsioonid ei tööta, kui leht pole täielikult alla laetud.

 

Hübriidlahendus ehk cross platform

 Järgmine samm edasi mööda mobiiliäpi platvormide spektrumit leiame cross platformi (tuntud ka kui hübriidäpp). Kasutades eri raamistikke (näiteks React Native, angular Native, Flutter või Appcelerator), võib luua ühe läbi ja lõhki vägeva rakenduse, mis võimaldab koodide jagamist eri platvormidel. See on igal juhul arenenum valik, kuid milliste eelduste ja puudustega?

 

Eelised

Mobiiliäppide tegemine muutub ajaliselt lühemaks protsessiks kuna koodi jagatakse iOS-i ja Android-platvormide vahel. Lõpptoote võimalusi on rohkem ning funktsioonid töötavad sõltumata internetiühendusest – kui nii soovid. Kirjutatud kood on korduvkasutatav, kuna seda pole vaja dubleerida läbi mitme platvormi. See muudab arendus kiiremaks. Rakendus pole kohalikus operatsioonisüsteemis ja ei vaja nii tihedat hooldamist ning vigade parandus nõuab vähem higi ja pisaraid.

 

Puudused

Suurimad hübriidäppi puudused on seotud rakenduse kasutajakogemusega (UX). Kuna äpp peab töötama mitmel erineval mobiiliplatvormil, on intuitiivsus häiritud. Ikka ja jälle lähevad sellised äpid vastuollu mobiili native disaini, omaduste ja funktsioonidega.

 

Mobiiliäppide tegemine native lahendusena

 

Native äpp läheb arendusmeetoditest kõige rohkem süvitsi. Rakendus ise on kindlale operatsioonisüsteemile kirjutatud ning mõeldud koostöötamiseks nutiseadme enda funktsioonidega. Mis eristab seda tüüpi rakendust teistest valikutest?

 

Eelised

Native äppide jaoks on jõudlus peamine prioriteet. Kood, disainilahendus ja kasutusalad sobitatakse konkreetse operatsioonisüsteemi väljanägemise, olustiku ja funktsionaalsusega. Sedasi on kasutajakogemus etem ja võimaldab rakendusel reageerida välkkiirelt, kuna ta töötab koos nutiseadme olemasoleva süsteemiga.

 

Puudused

Rakenduse loomine võtab rohkem aega. Kui soovid, et mobiiliäpp oleks kättesaadav nii Apple’i kui Google’i poodides, siis tuleb kirjutada kaks versiooni.

 

Mobiiliäppide tegemine loob sinu äri jaoks täiesti uue turunduskanali ning toob kaasa uusi kliente. Kui tekkis mobiilirakenduste tegemisega soeses lisaküsimusi, siis võtke meiega ühendust ning vastame neile meeldeldi.

___

Wise Digital on digiagentuur mis tegeleb veebilahenduste ning mobiilirakenduste (iOS & Androidi äppi loomine) arendamisega. Huvi korral kirjuta meile info@wisedigital.ee ja küsi julgelt infot või pakkumist. Esimene konsultatsioon kus selgitame välja vajadused ning töö maksumuse on täiesti tasuta!